SKLEP KAJAKOWY – KAJAKI GÓRSKIE KILLER – PRODUKCJA I SPRZEDAŻ KAJAKÓW BIAŁOGARD

Opis Jezioro Rosnowo i Jezioro Hajka na spływ kajakowy

Charakterystyka Jezioro Rosnowo i Jezioro Hajka :

sklep kajakowy, sprzedaż kajaków, kajaki górskie, kajaki turystyczne, kajaki morskie, jezioro hajka fot.22

Jezioro Rosnowo jest sztucznym zbiornikiem wodnym powstałym przez spiętrzenie rzeki Radew zaporą ziemną w 1922r. Położone jest w północno-wschodniej części województwa zachodniopomorskiego w powiecie koszalińskim, w gminie Manowo. Jezioro Rosnowo jest jednym z najstarszych zbiorników retencyjnych w Polsce o powierzchni około 190 hektarów. Głębokość od 6 do 8 metrów w dawnym korycie rzeki Radew, a w pobliżu zapory ziemnej nawet około 12 m. Zbiornik wykorzystywany jest do produkcji energii elektrycznej, elektrownia ma moc 3,2 MW. Jezioro stanowi również ochronę przeciwpowodziową, a także zapewnia cele rekreacyjne. Posiada wysokie brzegi z licznymi zatoczkami, całkowicie pokryte lasem.

Jezioro Hajka jest jeziorem zaporowym na rzece Radew. Położone jest w północno-wschodniej części województwa zachodniopomorskiego w powiecie koszalińskim, w gminie Manowo i Świeszyno. Wody jeziora są spiętrzone na wysokość 9 metrów i zasilają zabytkową elektrownię wodną wybudowaną w 1912 roku. Elektrownia wyposażona jest w trzy turbiny o mocy 1,27 MW. Jezioro Hajka pełni funkcję zbiornika wyrównawczego hydroelektrowni w Rosnowie. Powierzchnia Hajki to około 92 hektary, głębokie do około 7m.

jezioro Hajka. Spływy kajakowe kajaki górskie killer.

tama z elektrownią zamykająca jezioro Hajka. Spływy kajakowe kajaki górskie killer.

tama z elektrownią zamykająca jezioro Hajka na prawym brzegu za tama domki do wynajęcia i pole na namioty. Spływy kajakowe kajaki górskie killer.

tama z elektrownią zamykająca jezioro Hajka.  Spływy kajakowe kajaki górskie killer.

gospodarstwo agroturystyczne za tamą na prawym brzegu jezioro Hajka. Spływy kajakowe kajaki górskie killer.

tama z elektrownią zamykająca jezioro Hajka. Spływy kajakowe kajaki górskie killer.

tama z elektrownią zamykająca jezioro Hajka i rzeka Radew.  Spływy kajakowe kajaki górskie killer.

rzeka Radew od tamy z elektrownią zamykającej jezioro Hajka.  Spływy kajakowe kajaki górskie killer.

Oba jeziora połączone są kanałem wodnym. Można przepłynąć kajakiem jezioro Rosnowo, następnie kanałem docieramy do jeziora Hajka po przepłynięciu którego wpływamy dalej w rzekę Radew.

Najważniejsze informacje

– długość jezior: 15 km

– długość odcinka na spływ kajakowy: 15 km

– czas całkowity spływu rzeką: 4 godziny

– poziom trudności: łatwy

Warto wiedzieć

RODZINNY SPŁYW KAJAKOWY TYLKO PO JEZIORACH ROSNOWO I HAJKA Spływ zaczynacie przy moście drogowym w miejscowości MOSTOWO początek jeziora ROSNOWO i musicie dopłynąć do tamy II elektrowni jeziora HAJKA gdzie skończycie spływ(elektrownia NIEDALINO). Do przepłynięcia macie odcinek około 15 kilometrów i zajmie to wam około 4 godziny ( wiosłując średnim tempem i płynąc najkrótszą drogą przez jeziora ROSNOWO i HAJKĘ w linii prostej). Warto poświęcić cały dzień na spływ po dwóch jeziorach malowniczo położonych (przecież nie musicie się nigdzie spieszyć J) . Płyniecie przez piękne, położone w otoczeniu lasu jezioro ROSNOWO (189ha) które ma typowy charakter jeziora rynnowego (długie, wąskie i głębokie) z malowniczą sosnową wyspą. Po obu stronach jeziora znajduje się na brzegach wiele dogodnych miejsc na rozbicie namiotów, kąpiele, grilowanie i wędkowanie. Dopływacie na końcu jeziora do miejscowości ROSNOWO, gdzie znajduje się pole namiotowe, ośrodki wczasowe, sklepy. Znajduje się tam również zapora(nie jest to jednak prawdziwy koniec jeziora, gdyż odnoga zbiornika ROSNOWO skręca tu w lewo, czego z daleka nie widać). Odradzam dalszą trasę starym korytem rzeki RADWI ze względu na małą ilość wody, która tylko przesącza się przez stalową śluzę.

Jezioro ROSNOWO z jeziorem HAJKA łączy kanał energetyczny, którym możemy płynąć bez przeszkód po uprzednim uzyskaniu pozwolenia. Wlot kanału znajduje się 300m dalej po lewej stronie od metalowej śluzy. Z jeziora ROSNOWO wpływamy bez przeszkód pod mostem drogowym w kanał elektrowni i płyniemy kanałem bez przeszkód przepływając kolejno pod trzema mostkami kanału do I elektrowni jeziora HAJKA (elektrownia ROSNOWO wybudowana w 1929r. po uzyskaniu pozwolenia można zobaczyć wciąż działające i wytwarzające prąd urządzenia z tamtego roku- wiadomo niemiecka technologia J). Przed elektrownią dobijamy do prawego lub lewego brzegu i zmuszeni jesteśmy przenieść kajaki na drugą stronę elektrowni. Wodujemy kajaki w jeziorze Hajka (92ha) również malowniczo położone w lesie sosnowym. Na brzegach jeziora jest kilka miejsc biwakowych oraz plaż nadających się na grilowanie, wędkowanie i kąpiele. Jezioro HAJKA kończy II elektrownia ( elektrownia NIEDALINO wybudowana w 1919r po uzyskaniu zezwolenia można zobaczyć oryginalne i wciąż wytwarzające prąd urządzeniami z tamtych lat -naprawdę niesamowici są ci Niemcy J). Tu znowu konieczna przenioska kajaków. Za tamą na prawym brzegu nad samą rzeką RADEW znajduje się gospodarstwo agroturystyczne państwa CHROSTOWSKICH możecie rozbić namioty albo przenocować w domkach 5 osobowych, miejsc jest na 30 osób, lub skończyć spływ. Można zabrać namiot, wędki i poświęcić cały weekend na zwiedzanie kajakiem jeziorek z wędkowaniem i biwakowaniem.

Po zakupie u nas kajaków jest od razu możliwość popłynięcia we własnym zakresie na nowym sprzęcie naszymi okolicznymi rzekami przez jeden lub nawet kilka dni. Można wybrać odcinek rzeki łatwy, trudny lub bardzo trudny :

Rzeka Parsęta OPIS

Rzeka Radew OPIS

Rzeka Pokrzywnica OPIS

Rzeka Chotla OPIS

Rzeka Dębnica OPIS

Rzeka Liśnica OPIS

Rzeka Perznica opis OPIS

Rzeka Rega OPIS

Rzeka Stara Rega OPIS

Morze Bałtyckie z noclegiem: Mielno, Kołobrzeg, Mrzeżyno, Dźwirzyno, Gąski, Unieście, Sarbinowo, Grzybowo, Dźwirzyno, Sianorzęty.

Osoby towarzyszące mogą skorzystać z wypożyczenia kajaków z okolicznych wypożyczalni i towarzyszyć szczęśliwemu nabywcy sprzętu.

Podczas spływu można zatrzymać się w atrakcyjnych okolicznych noclegach :

– Pałac w Nosowie

– Pałac w Bukówku

– Bursztynowy Pałac w Strzekęcinie

– Royal Hotel w Białogardzie

– Hotel Tom & Tom w Białogardzie

– Hacjenda w Redle

– Ośrodek nad jeziorem Rosnowo

– Hostel w Rościnie nad Parsętą

– Zajazd Zagłoba w Przegoni

– Noclegi nad jeziorem w Byszynie

– Noclegi w Karlinie przystań kajakowa WODNIK

– ORAZ NOCLEGI NAD MORZEM ; Mielno, Kołobrzeg, Mrzeżyno, Dźwirzyno, Gąski, Unieście, Sarbinowo, Grzybowo, Dźwirzyno, Sianorzęty.

Zapraszamy do zakupów !!!!

(Tekst opracował Andrzej Trafny 2004r. wypożyczalnia kajaków AquaSport Białogard)